• סמדר הרצפלד

אלו הימים: דף מס' 2. קריסה

מאז שקרס עולמנו הישן, התחלתי להשתנות. תחילה נעשיתי למכרסם קטן, אכולת חרדה שמא ידרכו עלי פתאום, ואז התכווצתי כדי לצמצם את אחוזי הסכנה. כיווצתי את ראשי לכדור לבן וקשה בגודל 1/2 כדור טניס, את שיערי הארוך והישר לשכבה דקה ומקורזלת של תלתלים צפופים, ואז הכול, אבל הכול, התכווץ ונתקע. וכאילו חזרתי לאחור, אל עידן שהיה מזמן, שכבר שכחתי את רובו...

הנה אני באיזה כפר בגואטמלה, בתוך פנטזיה עתיקה של אגם קדוש, בלי מים חמים, בקושי טלפון עם שיחות קולקט יקרות באמצע הלילה, ובלי מערכת ביוב בלי תעלות בלי מחשבים וסיבים חכמים, בלי חוכמה או זריזות של חכמים, בלי שאפתנות של יהודים, בלי קצב של חכמים. הכול מתנועע לאט, הולך או שט בסירה, אין מנועים ואין רעש, יש לכלוך ועוד איך, אבל לפחות בלי פלסטיק והאוויר כחול, דק ומתנוצץ כמו המים הקדושים, אותם מים של אגם קטן ועגול, אפוף בקטריות וסודות של כיבושים, מלחמות, טרגדיות שבעי ימים. בכפר האינדיאני הזעיר והתקוע ההוא אנשים חיו בעולם עשוי מאגדות וכמובן לא רצו לשום מקום, הלכו לאט, לעתים לאחור, וחלמו המון. זה היה הקצב שם, וזה היה הגודל. קטנטן, מכווץ, חולם.

ואני שוב שם, פתאום חזרתי. אני, אני.

פתאום נפנפתי מעלי את הדיגיטציה ואת כל השאר, דבר שרציתי לעשות מזמן ועכשיו העזתי. עכשיו הכול אפשרי ובמיוחד אני עצמי. ואני הרי מאז ומעולם חרדתית ואיטית ומפספסת, לא משתוקקת ולא דוחפת, תמיד נוטה לאחור במקום אל מה שקדימה.

וכמובן שבימים הראשונים של הקריסה הגדולה הרגה אותי חרדה עצומה ומשתקת-כל. לא יכולתי לזוז ולא יכולתי לישון. אחר כך, תוך כדי עיסוק באי אילו תרופות, נכנסתי לשיטות התגוננות של התקטנות וכיווץ.

מאז לא נעצרתי. לא בדמות מכרסם קטן ולא ככדור. המטרה שלי להיראות כמה שפחות, להיות הכי לא בולטת שאפשר. מי שלא בולט לא נדרס, כי מי ראה אותו בכלל.

ואני עדיין בתהליך ההשתנות, בדרך להפוך ללא-כלום, לפחות מגרגר או פירור. ובינתיים, רק בינתיים, אני כדור קטן לבן וקשה, פחות מחצי גודלו של כדור טניס, וממשיכה להתכווץ כל הזמן. פנימה כמובן, כמו סוג של חור שחור. וההתכנסות פנימה מולידה קושי, כי קשה זה טוב. בזכותו אני נופלת ומתגלגלת בלי להישבר ובלי לכאוב. זו הדרך, כך נראה לי, לנצח במשחק כל כך מטומטם, כל כך ראשוני וקשוח כמו משחק ההישרדות.

Photo byRicky KharawalaonUnsplash

14 צפיות0תגובות

הוצאת 62

052-6882606 

  • Facebook - Black Circle